Osrednja tematika meseca požarne varnosti je bila posvečena ljudem s posebnimi potrebami.
Geslo meseca:
KO ZAGORI, POMOČ POTREBUJEMO VSI.
Dopis gasilskim zvezam in regijskim poveljnikom.
PPT predstavitev smernic za izvedbo preventivnih pregledov.
Bližnjica do zgibanke.
Bližnjica do plakata.
Ob mesecu požarne varnosti 2014
Letno beležimo v Sloveniji preko 2000 požarov na objektih. V njih se poškoduje preko 100 oseb, do 15 oseb letno zaradi požarov v Sloveniji umre. To so številke, ki kažejo na velik pomen požarne preventive. Požarna preventiva postane še pomembnejša, če govorimo o gibalno, slišno ali drugače oviranih osebah oz. osebah s posebnimi potrebami.
Letos je osrednja tematika meseca požarne varnosti posvečena prav ljudem s posebnimi potrebami. Požar v objektu je nevaren. Navadno lahko pričakujemo, da bodo ljudje produkte, ki nastajajo med gorenjem, zaznali hitro in se prav tako hitro umaknili iz objekta. Povsem drugače je, če so uporabniki objekta pri zaznavanju ali gibanju tako ali drugače ovirani. Takšne osebe ne slišijo navodil in jih ne morejo brati z ustnic, npr. ker ima gasilec čelado. Navajene so se orientirati po zvokih – v nevarnosti jih preveč zvokov zmoti – gibajo se počasneje ipd. V tem primeru postane požar še bolj nevaren, uporabniki objekta pa izpostavljeni večjemu tveganju. V sodelovanju med Upravo Republike Slovenije za zaščito in reševanje, Gasilsko zvezo Slovenije ter Slovenskim združenjem za požarno varstvo je nastalo osnovno gradivo. Zaradi omejenih sredstev bo natisnjeno nekoliko manjše število zgibank in plakatov, ki bodo posredovani javnosti, nekaj zgibank bo posredovanih tudi gasilskim zvezam.
Ob mesecu požarne varnosti bodo – v sodelovanju Gasilske zveze Slovenije in Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje – organizirani posveti na temo meseca požarne varnosti. Tudi v sklopu gasilskih društev ali zvez lahko organiziramo aktivnosti, ki bodo udeležencem pomagale spoznati pomen in vlogo požarno-preventivnih ukrepov za osebe s posebnimi potrebami. Obiščemo lahko ustanove ali posameznike, kjer se v požarnem okolišu zadržujejo osebe s posebnimi potrebami. Ustanovam predlagamo, da kljub temu, da morda to zanje ni zakonsko obvezno (imajo manj uporabnikov ali nižjo stopnjo požarne ogroženosti), izvedejo vaje evakuacije. Pogovorimo se s pooblaščeno osebo za izvajanje ukrepov varstva pred požarom. Poseben poudarek damo:
– Požarno-preventivnim ukrepom (predvsem pri kuhanju, ogrevanju, kajenju, uporabi električnih naprav in napeljav),
– načinom odkrivanja požara (upoštevamo oviro, ki jo ima oseba),
– možnostim in načinom obveščanja uporabnikov objekta ob požaru,
– možnostim varne evakuacije iz objekta (upoštevamo oviro, ki jo ima oseba),
– načinu varne evakuacije (morda je bolj varno, da oseba ostane v prostoru),
– možnostim in načinom obveščanja Centra za obveščanje,
– možnostim avtomatskega prenosa požarnega alarma v osrednjo enoto (hitrejša odzivnost),
– pregledu ustreznosti požarnega in evakuacijskega načrta (preverimo, ali načrt zajema vse pomembne podatke in ali se sklada z dejanskim stanjem na terenu),
– dovoznim in dostopnim potem ter postavitvenim in delovnim površinam ob zgradbi (preverimo, ali so površine ustrezno določene in označene ter ali so proste in prehodne).
Demonstracijsko lahko prikažemo vlogo in pomen gasilnika (izvedemo demonstracijo gašenja z gasilnikom) ali požarne odeje, ki jo v namišljenem scenariju uporabimo za prekrivanje ponve, v kateri se je vnelo olje. Z osebami, ki so v ustanovah odgovorne za gašenje začetnih požarov in izvajanje evakuacije, se pogovorimo o sodelovanju v primeru požara in načinu izvajanja evakuacije. Problematiko evakuacije je treba v objektih, kjer se nahajajo osebe s posebnimi potrebami, vzeti še posebej resno. Evakuacijo je treba organizirati tako, da bodo uporabniki objekta seznanjeni z omejitvami oseb s posebnimi potrebami ter jim bodo znali ob evakuaciji pomagati. Primere evakuacije oseb s posebnimi potrebami je treba vaditi na vajah evakuacije, o njih se je treba pogovarjati in jih organizacijsko opredeliti. Vir: GZS